Де Бур им се извини на фудбалерките

Холандскиот тренер се извини објаснувајќи дека направил лош избор на зборови кога коментираше дека фудбалерките не треба да имаат исти плати како и мажите.

Франк де Бур, кој моментално го тренира тимот на Атланта Јунајтед, завчера изјави дека би било глупост доколку фудбалерките земаат исти плати како и фудбалерите, но тврди дека бил сфатен погрешно.

„Би сакал да ја објаснам мојата изјава дадена за Guardian. Земена во целост, мојата изјава е дека целосно го подджувам женскиот фудбал и се радувам на тоа како се развива низ светот и тука кај нас. Кога станува збор за економскиот фактор, верувам дека како што ќе се зголемува популарноста така ќе се зголемува и профитот па и платите на женските играчи ќе растат. Тоа е нешто што сите сакаме да го видиме. Горд сум што сум дел од клуб кој промовира еднаквост и се извинувам што мојата изјава направи проблеми“, напиша Де Бур на својот Twitter профил.

Инаку, токму холандската женска репрезентација минатиот месец играше финале на женскиот Мундијал каде загуби од Франција.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Фудбал

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Read more

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Read more

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Read more

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Read more

Спорт

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе