СЕРИЈА А

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Легендата на Рома, Даниеле Де Роси ќе ја започне својата тренерска кариера директно во Серија А.

Новинарот на Sky Sport Italia Џанлука Ди Марцио тврди дека на поранешниот италијански интернационалец му било понудено да застане на чело на Фиорентина и тој прифатил.

„Виолетовите“ моментално ги води Џузепе Јакини, кој го замени Винченцо Монтела во декември. Сепак, тимот продолжува со слаби игри и не е далеку од зоната за испаѓање. Во Италија се шпекулираше дека Фиорентина е заинтересирана за тренерот на Сасуоло, Роберто Де Ѕерби, а од вчера се споменува и името на Де Роси.

Во 2019 година, кога неговиот договор со Рома не беше обновен, Де Роси можеше да се пресели на „Артемио Франки“, но тој не сакаше да игра за друг тим во Италија и потпиша со Бока Жуниорс. Играчот од средниот ред официјално ја заврши кариерата пред неколку месеци и не крие дека планира да стане тренер. Тој сака да ги следи стапките на неговиот татко Алберто, кој долги години тренира деца на Академијата на Рома.

Лучано Спалети е исто така меѓу потенцијалните опции за нов тренер на Фиорентина, но тој сепак има договор со Интер и негово привлекување би било можно само доколку се плати оштета.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе