Дебата: Дизајнот како глас на директната демократија

Утре, 4 јули, со почеток во 19 часот и 30 минути во Музејот на современа уметност ќе се одржи дебата на тема „ Дизајнот како глас на директната демократија“.

Може ли уметноста да го промени светот?

Што подразбира концептот на директна демократија?

Како да го разбудиме културно-општествениот нерв на граѓаните?

Како гласачите одлучуваат за светот во кој сакаат да живеат?

Може ли дизајнот да биде алатка на директната демократија?

Како со уметнички активизам до подобро утре?

Дебата со Ана Јовковска и Џабир Дерала (Цивил), Александар Јовановски (Хелсиншки комитет), Ладислав Цветковски (Факултет за ликовни уметности) и Лазе Трипков (ПЛАКАРТ).

По разговорот следува разладување со летни коктели и dj-set на Ивана Драгшиќ.

Дебатата се одржува во рамките на изложбата “Гласање и гласови”, постери од швајцарски кампањи за референдуми во периодот од 1918 година до денес, на Museum für Gestaltung Zürich, водечки швајцарски музеј за дизајн и визуелна комуникација, во организација на Амбасадата на Швајцарија и во соработка со Музејот на современа уметност во Скопје.

Изложбата ќе ќе биде поставена од 27 јуни до 12 август 2019.

реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Култура

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе