Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Кога момчињата ќе се сретнат со проблемот со вишокот килограми во детството, во телото се случуваат физиолошки промени кои им ја ускратуваат можноста еден ден да станат татковци.

Паралелно со падот на бројот на сперматозоиди, преваленцата на дебелината кај децата ширум светот се зголеми од 32 на 42 милиони. Во овој поглед, истражувачите проценуваат дека околу 60 проценти од децата денес ќе бидат дебели до 35-тата година од животот.

Италијанското истражување, исто така, открило хипотрофија на тестисите кај речиси четвртина од мажите на возраст од 18 до 19 години, чијашто идна плодност била изложена на ризик. Различни услови на животната средина (вклучувајќи изложеност на хемикалии кои го нарушуваат ендокриниот систем) и лични навики (како што се седентарен начин на живот или нарушувања во исхраната) драматично се променија во текот на изминатите неколку децении.

Влијанието на дебелината и метаболичките нарушувања кои влијаат на растот на тестисите во детството е непознато. Истражувачите овде изведоа ретроспективна вкрстена студија на деца и адолесценти на возраст од 2 до 18 години, анализирани од истражувачите од Одделот за педијатриска ендокринологија на Универзитетот во Катанија, Сицилија, за контрола на тежината.

Тим истражувачи собрал податоци за волуменот на тестисите, возраста, индексот на телесна маса и отпорноста на инсулин кај 268 деца и адолесценти. Тие откриле дека момчињата со нормална тежина имаат 1,5 пати поголем волумен на тестисите во споредба со оние кои биле со прекумерна тежина или дебели во периодот на пубертетот.

Момчињата и адолесцентите во студијата со нормални нивоа на инсулин имале 1,5-2 пати поголем волумен на тестисите во споредба со оние со хиперинсулинемија или ненормално високи нивоа на инсулин во телото, состојба често поврзана со дијабетес тип 2 во која пациентите имаат многу високо ниво на инсулин во крвта. Така, оние со прекумерна тежина, дебели момчиња, со хиперинсулинемија или отпорност на инсулин покажале помал волумен на тестисите од нивните здрави врсници.

Со оглед на тоа што помалиот волумен на тестисите предвидува послабо производство на сперма во зрелоста, истражувачите веруваат дека губењето на тежината може да им помогне на пациентите да избегнат неплодност подоцна во животот.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе