Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Рускиот произведувач ја претстави унапредената верзија на неговиот најпознат автомобил.

Новата верзија на моделот го носи називот Niva Bronto. Иако Lada Niva може да се справи на секаков пат и со секакви предизвици, од компанијата AvtoVAZ сметаа дека има уште простор за унапредување, па така настана новата Niva Bronto која е заснована на верзијата Niva Legend од 2020 година, а на купувачите ќе им биде достапна во две верзии – Luxe и Prestige.

Моделот Luxe го карактеризираат метални браници, а Prestige има пластични браници и маска за ладилникот, како и заштитни додатоци од пластика на долните делови на каросеријата.

Niva Bronto e поставена на 15-инчни фелни со специјални гуми. За погонот е задолжен познатиот 1,7-литарски бензин со 83 КС и 129 Nm.

Цената сè уште не е објавена, но се очекува дека Niva Bronto ќе чини повеќе од 630.000 рубљи(околу 7.200 евра).

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Авто новости

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Read more

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Read more

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Read more

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Read more
 

Автомобили

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави RAV4 Adventure

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил на иднината - поглед во ултралуксузниот Audi Skysphere

Читај повеќе

Како електричните автомобили ќе ја решат дилемата за ограничувањето на брзината на Аутобан?

Читај повеќе