Дебитираше новиот Peugeot 408

Со овој модел, Peugeot влезе во нов автомобилски сегмент.

 

Peugeot го претстави новиот 408, кој за разлика од некогашниот седан, сега припаѓа на сè попопуларната купе-кросовер класа. Официјално категоризиран како фастбек, Peugeot 408 има неконвенционален изглед, сличен на Citroen C5 X.

Автомобилот ја користи најновата верзија на механичката платформа Stellantis EMP2, која ја дели со моделите хечбек 308 и караван, но Peugeot тврди дека тоа е пософистициран производ поставен „на самиот врв на C-сегментот“.

Со должина од 4.687 милиметри, новиот модел со „лавче“ е нешто подолг од 308 караванот. Ширината на возилото е 1.859 mm, а висината е 1.478 mm, додека меѓуоскиното растојание е 2.787 mm.

Клиентите имаат на располагање 20-инчни алуминиумски фелни кои се достапни на најскапите верзии.

Багажникот има основна зафатнина од 536 литри, а по преклопување на задните седишта може да порасне до 1.611 литри.

Поради својот елегантен профил, Peugeot 408 можеби нема да може да се совпадне со практичноста што ја нуди 308 SW, но оние кои ќе се одлучат за овој автомобил со задоволство ќе жртвуваат дел од капацитетот на багажот за стилот што го добиваат.

Од друга страна, внатрешноста во голема мера беше пренесена од 308. Ова не е нужно лоша работа бидејќи внатрешноста на кабината изгледа како да е преземена од концепт и/или некој луксузен автомобил.

Има екрани од 10 инчи и типично мал волан на Peugeot. Фантастичниот звучен систем Focal со 10 звучници (вклучувајќи сабвуфер) беше развиен во текот на три години специјално за новиот 408.

Peugeot првично ќе го продава новиот 408 во две plug-in хибридни опции. Двете верзии се со погон на предните тркала, опремени со осумстепен автоматски менувач и електричен мотор кој произведува 109 коњски сили (81 kW).

Она што ги издвојува е моќта на 1,6-литарскиот турбо бензинец, бидејќи овој мотор е достапен во опции со 150 и 180 КС.

Со комбинирана моќност на мотор со внатрешно согорување и електричен мотор, помалиот PHEV произведува 180 КС (133 kW) и 360 Nm вртежен момент.

Помоќната варијанта ја зголемува вкупната моќност на 225 КС (165 kW) додека го одржува истиот максимален вртежен момент.

Подоцна ќе биде понуден основен модел со помал, трицилиндарски 1,2-литарски бензински мотор кој нуди 130 КС (96 kW) и 230 Nm вртежен момент. И тука силата се испраќа на предните тркала преку осумстепен автоматски менувач.

Peugeot не планира да понуди дизел, но на повидок е чисто електрична верзија.

Новиот 408 треба да пристигне во европските салони на почетокот на 2023 година, кога ќе започне склопувањето во Франција.

Peugeot има намера да го понуди автомобилот на клиентите и во Кина, со локализирање на производството во фабриката во Ченгду. EV моделот се планира да пристигне неколку месеци по варијантите SUS и PHEV.

Remote video URL
Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Авто новости

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе