Препознајте ги знаците на време

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Студија објавена во Институтот Child Mind покажа дека 10% од 30.000 испитани деца до 18 години во животот искусиле некој вид анксиозно нарушување. Од нив 80% притоа не добиле никаква помош или терапија.

Главната причина поради која не се третира анксиозност кај децата е што таа не се препознава, односно тешко е да се открие бидејќи децата ретко покажуваат чувства, најчесто затоа што ни самите не знаат да ги артикулираат и сфатат своите емоции.

Но, постои еден главен знак што може да укаже дека детето е анксиозно – болка во стомакот. Детето ќе се пожали на болка во стомакот и стомакот навистина ќе го боли, но причината може да биде од психичка природа. Родителот во вакви случаи би требало да разговара со детето и да се обиде да дознае од што се плаши.

Останати знаци на анксиозност кај децата се недостиг на апетит бидејќи анксиозноста ги намалува метаболизмот и дигестијата, постојан умор, проблеми со спиењето, главоболка, болка во градите и проблеми со дишењето.

Децата кои страдаат од анксиозност можеби ќе одбиваат да одат на училиште или да се дружат со пријатели, можеби нема да можат да се концентрираат и да одморат или пак ќе бидат многу раздразливи.

Причините за анксиозност се бројни. Кај најмалите, на возраст од шест месеци до три години има нагласен страв од одвојување, децата на предучилишна возраст може да развијат страв од различни животни, инсекти, од училиште или од темница, оние поголемите ќе се плашат од испрашувања во училиште, а ако имаат проблеми во комуникација со врсниците, ќе избегнуваат друштво.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Здравје

Долгото седење го зголемува ризикот од 4 вида рак

Read more

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Read more
 

Магазин

Долгото седење го зголемува ризикот од 4 вида рак

Читај повеќе

3 знаци дека сте во врска со партнер кој ве сака безусловно

Читај повеќе

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе