Децата во Британија не знаат да користат аналоген часовник

Во време на компјутерски игри, социјални мрежи и масовна дигитализација, сѐ повеќе генерации деца растат без да научат да користат класичен аналоген часовник. Токму поради тоа, во училиштата во Велика Британија ќе бидат отстранети аналогните часовници.

Наставниот кадар во британските училници веќе одамна укажува дека децата не знаат да кажат колку е часот со гледање аналоген часовник и дека на големо се поставуваат дигитални часовници во училиштата.

„Денешните генерации не се навикнати и научени да користат класични часовници како старата генерација. Навикнати се да го гледаат светот на дигитален начин, времето го гледаат на телефони и на компјутери. Речиси сѐ што поседуваат и што користат е дигитално и на тоа се изложени секаде и во секое време“, вели Малколм Троуб од Здружението на просветни работници во Велика Британија.

Од училиштата велат дека сакаат да им овозможат опуштена атмосфера на децата за учење и дека традиционалните часовници само им создавале стрес на учениците, па затоа ги тргнале.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе