Џеф Безос во јули патува во вселената

Американскиот милијардер Џеф Безос денеска соопшти дека во јули ќе отпатува во вселената.

Безос потврди дека ќе отпатува во вселената на 20 јули, заедно со неговиот брат.

„Уште на 5-годишна возраст сонував за патување во вселената. Ќе тргнам на 20 јули со својот брат. Ова ќе биде најголемата авантура со мојот најдобар пријател“, напиша Безос на Instagram.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

 

Во мај компанијата Blue Origin соопшти дека моментално највисоката понуда за место на вселенското летало New Shepard е 2,4 милиони долари во вториот круг од аукцијата.

Читајте наредно: Милиони долари за место во вселенското летало на Џеф Безос

Ракетната компанија го избра 20 јули за првиот суборбитален лет со разгледување, што ќе биде пресвртна точка во трката за вселенскиот туризам и ќе започне нова ера на приватни комерцијални патувања во вселената.

Ракетата и капсулата New Shepard се дизајнирани за автономен превоз на шест патници на надморска височина од над 100 километри над површината на Земјата.

Сè уште не е познато колку чинат местата во ракетата New Shepard, но се верува дека станува збор за стотина илјади долари.  

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе