Џејмс Ерл Џоунс се повлекува, Дарт Вејдер заминa во пензија

Легендарниот актер Џејмс Ерл Џоунс најави дека повеќе нема да го позајмува својот глас на легендарниот лик Дарт Вејдер од „Star Wars“.

Иако актерот никогаш физички не се има појавено во „Star Wars“, тој го позајми гласот на Дарт Вејдер уште во 1977 година. Џоунс официјално одлучи дека ќе се пензионира за Вејдер, но тоа не значи дека е сменет.

Неговиот глас ќе продолжи да живее во Дарт Вејдер преку вештачка интелигенција. Украинскиот стартап Respeecher ќе користи архивски снимки и алгоритам на вештачка интелигенција за повторно да го создаде гласот на Џоунс за идните проекти за „Star Wars“.

Последното „појавување“ на Џоунс како Вејдер беше во мини серијата „Obi-Wan Kenobi“.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Филм & ТВ

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Read more

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Read more

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Read more

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Читај повеќе
  • play_arrow

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Дауни Џуниор: Татко ми ме навлече на дрога кога имав 8 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Принцот Хари се плашел дека жена му ќе заврши како принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина актерката Кирсти Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Spotify откри кои се најслушани песни во 2022

Читај повеќе