НБА 2019/20

Дејвис и Леброн ги предводеа Лејкерс до 12-тата победа

Двајцата беа најзаслужни за новиот триумф на моментално водечкиот тим во НБА, првиот со 34 поени, а вториот со трипл-дабл во победата над Оклахома.

Ентони Дејвис постигна 34 поени додека Леброн Џејмс забележа 25 поени, 11 скокови и 10 асистенции и со тоа двајцата беа најзаслужни што Лос Анџелес Лејкерс со 112:107 го совлада тимот на Оклахома Сити Тандер. Кај гостите се истакнаа Германецот Денис Шредер со 31 поен и Италијанецот Данило Галинари со 25.

Лејкерс се моментално најдобар тим во двете конференции со скор од 12 победи и два пораза, а победата остварена ноќеска за нив беше петта во низа.

Резултати:
Мемфис Гризлис - Голден Стејт Вориорс 95:114
Њу Орлеанс Пеликанс - Портланд Треил Блејзерс 115:104
Сакраменто Кингс - Феникс Санс 120:116
Лос Анџелес Лејкерс - Оклахома Сити Тандер 112:107

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more

Кошарка

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Винс Картер објави дека заминува во пензија

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе