Дејвис куп: Србија против Хрватска во полуфинале

Репрезентацијата на Србија се пласираше во полуфиналето на Дејвис купот откако со пресврт ја совладаа селекцијата на Казахстан со 2:1.

Одлучувачкиот поен на српскиот тим му го донесоа Новак Ѓоковиќ и Никола Чачиќ кои беа подобри од Андреј Голубјев и Александер Недовјесов со 6:2, 2:6, 6:3 за 1 час и 39 минути.

Хрватска во понеделник ја елиминираше Италија, а на завршниот турнир ја претставуваат Марин Ќилиќ, Борна Гојо, Нино Сердарушиќ, Мате Павиќ и Никола Мектиќ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Davis Cup (@daviscup)

 

Во второто полуфинале е Германија која ќе игра со подобриот од мечот Русија Шведска.

Србија во петок во 16 часот во полуфиналето ќе игра против Хрватска.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Тенис

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Read more

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Read more

Ѓоковиќ без вакцина не може ниту на Ролан Гарос

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе