Џек Ма повеќе не е најбогатиот Кинез

Основачот на Alibaba, Џек Ма, ја изгуби титулата за најбогат Кинез и сега е на четвртото место, пренесе Reuters.

Ма и неговото семејство важеа за најбогатите Кинези во 2019 и 2020 година, но откако семејниот бизнис беше ставен под строга контрола на кинеските регулатори, неговите ривали напредуваа на новата „Глобална ранг листа на милијардери 2021“ на истражувачката група Hurun.

Пред Џек Ма сега се Џонг Шаншан, сопственик на компанија за производство на вода, Пони Ма кој го води Tencent Holding и Колин Хуанг, од компанијата Pinduoduo за е-трговија.

Hurun смета дека кинескиот пазарен регулатор покрена антимонополска истрага над Alibaba, откако Ма во октомври минатата година јавно го критикуваше кинескиот регулаторен систем.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Бизнис

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

Read more

Асоцијација на Ивент индустријата: Добивме 0 денари помош од државата, излегуваме на улица

Read more

Туристичко-угостителска комора: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Read more

Германски тинејџер е најмладиот милијардер во светот

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Разбиена група нарко-дилери, запленета дрога во вредност од над 800 илјади евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Читај повеќе

Претрес во домот на oхриѓанец, пронајден кокаин

Читај повеќе

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ се потсмева со вакцинацијата на граѓаните

Читај повеќе

На инфективните одделенија се лекуваат 1.000 пациенти со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Читај повеќе

Од вторник врнежи, а од среда повторно намалување на температурите

Читај повеќе

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во Струмица

Читај повеќе