Декорации за сечиј вкус: 3 прекрасни растенија што се садат во октомври

Ако бирате ново цвеќе или грмушки за дворот, еве неколку растенија што можете да ги садите во октомври.

Октомври е најдобро време да се планира садење за следната година, но ова е и месец кога земјоделците сеат зеленчук за да го берат во рана пролет.

Сепак, дури и оние кои сакаат да го разубават својот двор или тераса, можат во текот на овој месец да садат украсни растенија - цветни растенија и украсни грмушки.

Крокус

Октомври е време да ги засадите овие прекрасни цветови кои на пролет ќе го разубават вашето зелено катче. Можете да ги садите во групи, да ги користите за правење цветни рабови, но и да ги расфрлате меѓу грмушките за да добиете посебен ефект.

Крокусите можат да почнат да цветаат во текот на зимата, дури и додека сѐ уште има снег. И откако ќе се зафат убаво, тие ќе се шират и ќе се обновуваат секоја година.

Јоргован

Прекрасна миризлива грмушка која е омилена на Балканот, исто така се сади во октомври. Има различни сорти: бела, виолетова и розова, а треба да ѝ се одбере сончево место, со добар  одвод и кое има малку базен состав.

Форситија

Ако сакате вашиот двор да биде „осветлен“ со прекрасни жолти цветови, засадете форситија и први ќе имате расцветан двор. Лесно е да се засади, лесно се кстри, а трае со години. Бара сончево место и сака богата почва, затоа додадете малку компост пред да ја засадите.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Живот

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Дали ви е тешко да се концентрирате на работа? Овие совети ќе ви помогнат

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе