Дел од најголемите стопанства се на работ на рецесија

Берзите затворија минатата недела во неизвесна атмосфера. Не е тешко да се претпостави зошто – ширењето на новиот корона вирус зазема поголеми размери низ Европа и има конкретни знаци дека дел од најголемите светски стопанства би можело да влезат во рецесија бидејќи епидемијата на корона вирусот само ги „консолидира“ слабостите што веќе постоеја.

Да ја земеме Јапонија – третото најгоелмо стопанство во светот се намали за 1,6% во четвртиот квартал од 2019 година откако земјата ги апсорбираше последиците од зголемувањето на данокот на продажба и од разорниот тајфун. Вакво намалување во споредба со претходен квартал немало од 2014 година.

ZEW, Индикаторот на економската состојба во Германија кој внимателно се следи, забележа англо опаѓање во февруари, одразувајќи ги стравувањата дека вирусот би можел да се одрази на светската трговија.

Економистот Итан Харис од Bank of America укажува дека многу помали стопанства исто така страдаат во оваа ситуација. Хонгконг е веќе во рецесија, а и Сингапур се очекува да го снајде иста судбина.

Податоците за БДП во четвртиот квартал во Индонезија покажаа рекорден пад во изминативе три години, додека во Малезија имаше најлош пад во зиминативе 10 години.

Сево ова укажува дека пстои огромна загриженост колку е способно глобалното стопанство да го издржи шокот од корона вирусот.

Харис вели дека слабиот квартал најверојатно е резултат на заостанатата штета од трговската војна меѓу Кина и САД, а корона вирусот само ја влошил состојбата.

реклама

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Бизнис

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Read more

Airbus укинува 15.000 работни места

Read more

Amazon ќе им даде бонус од 500 милиони долари на вработените

Read more

Wizz Air на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

Read more

Вести

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

Читај повеќе

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

Читај повеќе

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Читај повеќе

Резултатите од референдумот за Кремљ претставуваат триумф

Читај повеќе

СЗО: Пандемијата се влошува, а не слабее

Читај повеќе

Тетовец ранет по расправија со двајца жители на Лавце

Читај повеќе

Османи: Очекуваме до октомври да биде прифатен финалниот текст на преговарачката рамка

Читај повеќе

Се заокружи второто тримесечје на МојДДВ за 2020, исплатата ќе се врши во август

Читај повеќе