Делчево без вода за пиење поради премостување цевковод

Поголем дел од населбите во Делчево од денеска попладне се без вода за пиење. Од надлежното комунално претпријатие „Брегалница“ информираа дека недостигот на вода е поради изведување работи во близина на филтер станицата во село Тработивиште.

– Во рамки на работите се врши промена на вентил кај самата филтер станица, а исто така се работи и на премостување на цевководот, поради што поголем дел од градот е без вода за пиење, информираа од делчевското комунално претпријатие.
 
Според екипите кои работат на терен, се очекува зафатот да биде завршен во текот на вечерните часови, по што најавија нормализирање на водоснабдувањето. 
 
Апелираа на стрпливост кај граѓаните, особено до жителите од повисоките делови на Делчево, каде нормализирањето на водоснабдувањето, во зависност од работите, би можело да потрае до утринските часови. 

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Македонија

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Read more

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Read more

Денеска затворен за сообраќај патот Велес – Градско поради асфалтирање

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more
 

Вести

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе

Концерт на пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева во Филхармонија

Читај повеќе

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Читај повеќе

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Читај повеќе

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Читај повеќе