Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Делчево го доби првиот музеј на стари автомобили. Музејот е сопственост на делчевецот Лоренцо Трајановски кој истакна дека истиот располага со 17 олдтајмери кои се изложени во кругот на неговата вила над населбата Милково Брдо во Делчево.

– Од олдтајмерите кои ги имам најстара ми е оваа Volkswagen „Буба“, која неодамна е реставрирана. До неа има уште едно ретко возило Alfa Romeo Alfasud и како што може да забележите овде има само ретки возила. Овде има 17 возила на број и сите се функционални. Имав и други возила, но имаше многу работа по нив и затоа се задржав само на овие возила, вели Трајановски.

Плановите на Трајановски се местото да добие и свој сопствен сервис за поправка на возилата како и изградба на летниковци каде посетители ќе можат да доаѓаат во посета на Музејот и притоа ќе имаат катче за одморање.

– Со моите колеги од здружението, имаме план на ова место да направиме еден мал мини сервис, за некои ситни поправки на возилата, додека околу објектот предвидена е и изградба на летниковци каде ќе може секој да дојде да ги види олдтајмерите и да ги повози ако сака, додава Трајановски.

Во близина на Музејот се наоѓа неговиот насад со сина слива од која изработува домашна ракија со своја сопствена етикета.

– Тоа е долгогодишна наша традиција со која се занимаваме повеќе од 30 години, но претежно за домашна употреба, не продаваме за широка потрошувачка. Тука морам да ја пофалам мајка ми, која ја вари ракијата, имаме посебен казан за тоа. Етикетата ставаме чисто за нас и за пријатели кога подаруваме на некои наши роднини, додава Трајановски.

Освен што е вљубеник во олдтајмерите Трајановски долги години работи како пожарникар во делчевската Територијална противпожарна единица. Учествувал во многу акции за гаснење пожар, а многу пати ја има покажано и својата хуманост, реновирајки дел од опожарените објекти на луѓето бесплатно користејки го своето знаење од работа со гипс картон.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Култура

„Направи Selfie со твојата омилена книга“ – кампања на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола

Read more

Кого и што се слави на Божик?

Read more

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Read more

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на протоколите

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе