Dell претстави два нови лаптопа

Компанијата Dell претстави два нови лаптопа, а нивните главни карактеристики е тоа што се тенки и многу моќни.

Се работи за подобрениот модел XPS 15 и потполно новиот модел XPS 17. И двата лаптопа имаат многу тенки рабови што значи дека 15,6 и 17-инчниот екран можат да се надоградат на помали куќишта.

Од компанијата Dell тврдат дека се работи за најмалите лаптопи од оваа серија.

Површината е направена од карбонски влакна. XPS 15 е тежок 1,8 кг, а XPS 17 4,65 кг.

И двата модела се достапни во голем број конфигурации. Основните модели имаат Intel Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD меморија, Intel UHD графика, екран со резолуција од 1.920х1.200 пиксели чувствителни на допир и 56WHr батерија.

Можно е и двата модела да добијат Core i9 процесор, 64 RAM и екран со резолуција 3.840х2.400 пиксели чувствителни на допир.

Што се однесува на батеријата, во случај на екранот со помала резолуција, батеријата на моделот XPS 15 трае 25, а на моделот XPS 17 до 20 часа.

Dell XPS 15 е веќе достапен во продажба по цена од 1.299,99 долара, додека пак продажбата на моделот XPS 17 започнува ова лето по цена од 1.4999,99 долари за основниот модел.

Remote video URL
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Хардвер

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Read more

Dell претстави два нови лаптопа

Read more

Apple планира да произведе iPad и iPad mini со поголем екран

Read more

Поглед во новиот таблет Surface Go 2

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе