Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Усман Дембеле ги одигра сите 90 минути од победата на неговиот ПСЖ над Борусија Дортмунд во првото коло од Лигата на шампионите, а француската јавност ја анализираше играта на парискиот напаѓач.

Дембеле одигра потпросечен натпревар, а за тоа говори и фактот што дури 31 пат ја загуби топката, поставувајќи неславен рекорд во елитното натпреварување.

Статистиката покажува дека Дембеле во времето поминато на теренот ја допрел топката 94 пати и во дури 32 отсто од случаите останал без неа.

Француската јавност има сè помалку трпение за Дембеле, кој на седум одиграни натпревари за ПСЖ не постигна ниту еден гол или асистенција.

Го критикуваше и Жером Ротен, поранешниот првотимец на францускиот шампион.

„Проблемот со Дембеле е што секогаш очекувам повеќе од него. Дечкото прави добри работи, но е збунет. Тој сака да ги направи толку добро што претерува. Неговите изданија не се добри бидејќи е премногу возбуден“, рече тој.

Инаку, головите за победа на парижаните синоќа ги постигнаа Мбапе во 49. минута и Хакими во 58. минута од играта.

Дембеле летово пристигна во Градот на светлината од Барселона, каде немаше среќа со повреди, а во минатото настапуваше за Борусија и Рен.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе