Демолиран бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Просториите на граѓанското здружение „Цар Борис Трети“ во Охрид се повторно демолирани, објавија бугарски медиуми.

Ова е втор напад врз просториите на здружението „Цар Борис Трети“ од отворањето. Пред неколку дена здружението го одбележа едногодишното функционирање од регистрацијата. На интернет страницата на клубот беа објавени фотографии и порака дека меѓу присутните гости бил и бугарскиот генерален конзул, но и други дипломати во Битола. 

Вториот инцидент се случил ноќеска меѓу 1 и 2 часот по полноќ, кога прозорците на просторијата биле искршени со камења, по што полицијата извршила увид. Како што објавија бугарските медиуми, одговорен за инцидентот бил 47-годишен жител на Охрид кој во полиција сам признал дека е извршител на делото, пренесе 360 Степени.

Вчера на официјалната Facebook страница на здружението „Цар Борис Трети“ беа објавени фотографии од демолираниот објект.

Бугарската телевизија БТВ објави снимки од безбедносните камери во близина на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ на кои се гледа нападот на клубот. Од снимките се гледаат тројца мажи со маски на лицата како фрлаат со предмети при што ги кршат прозорците од објектот.

Бугарското МНР го осуди оштетувањето на културниот клуб во Охрид. 

„Таквите постапки намерно ги попречуваат напорите за воспоставување пријателство, добрососедство и соработка како водечки принципи во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија (РСМ)“, соопштија од МНР на Бугарија.

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Хроника

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Read more

Поведена постапка за сообраќајна несреќа со смртни последици во Скопје

Read more

Вооружен напад во Топанско Поле, запалени банкомати

Read more

Пронајдени 1.250 кутии шверцувани цигари кај грчки државјанин

Read more
 

Вести

Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Читај повеќе

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Читај повеќе

Масовни отпуштања во технолошкиот сектор - дали се најава за подлабока криза?

Читај повеќе

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Читај повеќе

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Читај повеќе

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Читај повеќе

Украина соопшти два услова за завршување на војната

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Русија и Кина сакаат да го зајакнат својот статус на Западен Балкан

Читај повеќе

Спасовски: Пријавите за бомби се класичен пример на хибридни закани

Читај повеќе