Демолиран бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Просториите на граѓанското здружение „Цар Борис Трети“ во Охрид се повторно демолирани, објавија бугарски медиуми.

Ова е втор напад врз просториите на здружението „Цар Борис Трети“ од отворањето. Пред неколку дена здружението го одбележа едногодишното функционирање од регистрацијата. На интернет страницата на клубот беа објавени фотографии и порака дека меѓу присутните гости бил и бугарскиот генерален конзул, но и други дипломати во Битола. 

Вториот инцидент се случил ноќеска меѓу 1 и 2 часот по полноќ, кога прозорците на просторијата биле искршени со камења, по што полицијата извршила увид. Како што објавија бугарските медиуми, одговорен за инцидентот бил 47-годишен жител на Охрид кој во полиција сам признал дека е извршител на делото, пренесе 360 Степени.

Вчера на официјалната Facebook страница на здружението „Цар Борис Трети“ беа објавени фотографии од демолираниот објект.

Бугарската телевизија БТВ објави снимки од безбедносните камери во близина на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ на кои се гледа нападот на клубот. Од снимките се гледаат тројца мажи со маски на лицата како фрлаат со предмети при што ги кршат прозорците од објектот.

Бугарското МНР го осуди оштетувањето на културниот клуб во Охрид. 

„Таквите постапки намерно ги попречуваат напорите за воспоставување пријателство, добрососедство и соработка како водечки принципи во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија (РСМ)“, соопштија од МНР на Бугарија.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Хроника

Полицаец не доаѓал на работа, а примал плата и користел бенефиции

Read more

Тетовец ги прокоцкал парите, а во полиција лажно пријавил дека бил нападнат и ограбен

Read more

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Read more

Две лица искасани од кучиња скитници во Гостивар

Read more
 

Вести

Дали ерупција на супервулкан ѝ се заканува на Италија?

Читај повеќе

Волстрит падна на најниско ниво од јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера го снимила моментот кога автобусот паднал од надвозник кај Венеција

Читај повеќе

Агелер: Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија

Читај повеќе

Левица: СДС и ДПМНЕ распродаваат плодна почва за фотоволтаични централи

Читај повеќе

Лондон тврди: Кинеска нуклеарна подморница фатена во стапица, загинале 55 морнари

Читај повеќе

Историска одлука: Во Ватикан жените за прв пат гласаат на состанокот на Архиерејскиот синод

Читај повеќе

Русија не планира дополнителна мобилизација за во Украина, веќе се пријавиле 335.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Пукање на универзитет во Балтимор, неколку повредени

Читај повеќе