„Demon Slayer“ го освои американскиот бокс-офис

Акционата аниме авантура „Demon Slayer“ викендов се најде пред „Mortal Kombat“ на американскиот бокс-офис, со заработка од 6.4 милиони долари, пренесе Variety. И двата филма премиерно беа прикажани минатиот викенд.

Во нормални времиња овие бројки ќе беа разочарувачки, но во време на пандемија овие резултати и не се баш толку лоши. Сепак, останува непознато како ќе се покажат очекуваните премиери на потенцијални блокбастери „A Quiet Place 2“, „Black Widow“ и „Fast and Furious 9“, закажани за летово.

„Demon Slayer“ беше прикажан во 1.915 кина низ Северна Америка и заработи импресивни 34.1 милион долари во САД и во Канада. На светско ниво, филмот заработи 423 милиони долари, од кои 368 милиони во Јапонија.

На второто место е „Mortal Kombat“ инспириран од популарната видеоигра, а кој заработи 6.2 милиони долари на американскиот бокс-офис, односно 34 милиони долари по две недели од прикажувањето. На светско ниво, филмот надмина заработка од 66 милиони долари.

На трето место е „Godzilla vs. Kong“, со заработка од 2.7 милиони долари, односно 415 милиони долари на светско ниво.

Хорор филмот „Separation“ се најде на четврто место со заработка од 1.8 милиони долари.

Remote video URL

Трилерот „Nobody“ е на петтото место со неверојатни 1.2 милиони долари од шестиот викенд на прикажување.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Филм & ТВ

Даниел Крег ќе снима филм во Грција и Србија

Read more

Пролет на FilmBox со филмови базирани на вистински приказни

Read more

Објавен трејлерот за втората сезона на хит серијата „Lupin“

Read more

Искрен трејлер за новиот „Mortal Kombat“

Read more
 

Сцена

Даниел Крег ќе снима филм во Грција и Србија

Читај повеќе

Today It’s All About Jazz по петти пат во Скопје

Читај повеќе

Пролет на FilmBox со филмови базирани на вистински приказни

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за втората сезона на хит серијата „Lupin“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за новиот „Mortal Kombat“

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет најдобри песни од Фиби во „Friends“

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од снимањето на „Killers of the Flower Moon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најавена и 18. сезона на „Grey's Anatomy“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најлоши копии на хорор филмови

Читај повеќе