Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Демонстрации има и во Мексико поради полициската бруталност која резултираше со смрт на еден човек кој бил апсен бидејќи не носел маска.

Синоќа над илјада демонстранти се собраа по улиците на Гвадалахара во сојузната држава Халиско да протестираат поради убиството на 30-годишниот Алехандро Џовани Лопес. Тој бил претепан од страна на полицијата во градот Ичтлауакан, наводно, поради тоа што не носел маска, а во Мексико коронавирусот зема сѐ поголем замав. Неколку часа подоцна починал во болница поради повреди на мозокот.

Под слоганот „Џовани не умре, држава го уби“ демонстрантите беснееја низ улиците палејќи полициски автомобили и напаѓајќи ги државните згради. При еден таков напад, фатен на видео, жив беше запален припадник на полицијата.

Remote video URL
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Свет

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Read more

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Read more

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Read more

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Read more

Вести

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од 14 јули

Читај повеќе

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за кражба на икони вредни 1.000 евра

Читај повеќе

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Читај повеќе
  • play_arrow

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Читај повеќе

ССНМ: Новинарите и медиумските работници со плата далеку под просечната

Читај повеќе

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Читај повеќе

Вархеји: Европа потфрли во Сребреница, се соочуваме со нашиот срам

Читај повеќе

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Читај повеќе