Демонстрантите во Сантјаго запалија две полицајки со Молотови коктели

Две полицајки беа тешко повредени во текот на денешниот протест и судир меѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Чиле, Сантјаго, откако кон нив биле фрлени Молотови коктели.

Во текот на крвавите протести во Чиле, полицијата со демонстрантите главно се бори со солзавец и водени топови, а демонстрантите возвраќаат со различни средства, меѓу кои се и Молотови коктели.

Двете полицајки биле погодени во пределот на главата, а особено се потресни снимките и фотографиите на кои кај едната од нив се гледа целиот ужас низ кој минува додека колегите се обидуваат да го изгаснат огнот од нејзиното лице.

Повредени се 20-годишната Абигејл Каталина Абурто Карденас и нејзината пет години постара колешка Марија Хосе Ернандес Торес, двете припаднички на специјалната полиција од Сантјаго, пренесуваат британските медиуми.

Двете во болница ги посети министерот за внaтрешни работи Гонсало Блумел, кој оттаму го осуди нападот.

„Ова е чисто насилство што нема врска со легитимните барања на демонстрантите. Тоа беше чин на кукавичлук и агресија насочени кон полицајките кои работат на обезбедување на мирот на своите сограѓани“, изјави Блумел.

Новинарите кои се затекнаа на местото на настанот информираа дека полицијата, откако ги видела своите запалени колешки, ги интензивирала своите активности, почнувајќи да пука врз демонстрантите со гумени куршуми и ја засилила употребата на солзавец.

Во двонеделните судири меѓу полицијата и демонстрантите кои протестираат заради зголемената цена на превозот во земјата досега се повредени повеќе од 800 полицајци и околу 1.650 демонстранти.

*Внимание! Содржината на видеото може да ве вознемири

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Свет

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Вести

Вице Заев: Објавените разговори се лаги од трети лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчевски: Безидејната ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Читај повеќе
  • play_arrow

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Читај повеќе

Земјоделец загина во несреќа со трактор

Читај повеќе

Сафет Бишевац позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Читај повеќе

ГОБ „8 Септември“: Нема листа на чекање за итни операции

Читај повеќе

Интегра ја презентираше програмата во Куманово

Читај повеќе