Демото за „Starman“ на Дејвид Боуви се продаде за 50.000 фунти

Демо снимка од 1971 година за која се смета дека е првата верзија на песната „Starman“ на Дејвид Боуви се продаде на аукција за 50.000 фунти.

На оваа демо снимка може да се слушне како Боуви му кажува на гитаристот Мик Ронсон да не го прекинува снимањето бидејќи песната уште трае.

BBC пишува дека Ронсон оваа снимка му ја дал на неговиот пријател Кевин Хачинсон, кој откако ја преслушал песната, напишал „Проба Дејвид Боуви“ на носачот на звук и го оставил на таван.

На истата демо снимка ги има и песните „Moonage Daydream“ и „Hang Onto Yourself“.

„Кога прв пат ја слушнав песната помислив дека е многу добра. Не мислев дека е фантастична. Кога имате шеснаесет години малку работи може да ве импресионираат“, рече Хачинсон.

Демото го чувал сите овие години, а денес мисли дека песната е феноменална. За снимката го потсетила неговата сопруга Клер на која порано ѝ раскажувал дека се дружел со Ронсон.

Демото беше ставено на продажба преку аукциската куќа Omega, а се проценуваше дека ќе достигне цена од 10.000 фунти.

Ден Хемпсон од Omega изјави дека е голема веројатноста ова да е првата снимка на песната „Starman“ воопшто.

„Има многу митови за творештвото на Дејвид Боуви, а овој сиров материјал покажува како изгледал креативниот процес на еден гениј“, рече тој.

Песната „Starman“ се најде на албумот „Ziggy Stardust“ објавен во 1972 година и тоа беше албумот со кој се прослави Боуви.

реклама

Музика

Далај Лама објави нова песна

Read more

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Read more

Џастин Бибер обвинет за силување

Read more

Сцена

  • play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Читај повеќе

Бекинсејл: Излегувам со помлади момчиња за да ве нервирам

Читај повеќе
  • play_arrow

[КАЈГАНА препорака] Што да гледате на Netflix во јули?

Читај повеќе
  • play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Читај повеќе
  • play_arrow

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Читај повеќе

Тамара, Љубо и Атанас од „Медена земја“ ќе одлучуваат за Оскарите догодина

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаат денес актерите од „50 First Dates“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Cursed“ - новата серија на Netflix

Читај повеќе