Демото за „Starman“ на Дејвид Боуви се продаде за 50.000 фунти

Демо снимка од 1971 година за која се смета дека е првата верзија на песната „Starman“ на Дејвид Боуви се продаде на аукција за 50.000 фунти.

На оваа демо снимка може да се слушне како Боуви му кажува на гитаристот Мик Ронсон да не го прекинува снимањето бидејќи песната уште трае.

BBC пишува дека Ронсон оваа снимка му ја дал на неговиот пријател Кевин Хачинсон, кој откако ја преслушал песната, напишал „Проба Дејвид Боуви“ на носачот на звук и го оставил на таван.

На истата демо снимка ги има и песните „Moonage Daydream“ и „Hang Onto Yourself“.

„Кога прв пат ја слушнав песната помислив дека е многу добра. Не мислев дека е фантастична. Кога имате шеснаесет години малку работи може да ве импресионираат“, рече Хачинсон.

Демото го чувал сите овие години, а денес мисли дека песната е феноменална. За снимката го потсетила неговата сопруга Клер на која порано ѝ раскажувал дека се дружел со Ронсон.

Демото беше ставено на продажба преку аукциската куќа Omega, а се проценуваше дека ќе достигне цена од 10.000 фунти.

Ден Хемпсон од Omega изјави дека е голема веројатноста ова да е првата снимка на песната „Starman“ воопшто.

„Има многу митови за творештвото на Дејвид Боуви, а овој сиров материјал покажува како изгледал креативниот процес на еден гениј“, рече тој.

Песната „Starman“ се најде на албумот „Ziggy Stardust“ објавен во 1972 година и тоа беше албумот со кој се прослави Боуви.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more
zhivotnite_videni_od_poinakva_perspektiva-262083.jpg

Животните видени од поинаква перспектива

Read more
Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Read more
Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Read more

Музика

Далај Лама објави нова песна

Read more

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Read more

Џастин Бибер обвинет за силување

Read more

Сцена

  • play_arrow

Како Шарлиз Терон вежбаше за акционите сцени во „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пријателите им помогнаа на „Ласт експедишн“ да направат спот за култната песна „Шефе“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Читај повеќе

Џез концерт на отворено во Сули ан: Today it’s all about jazz

Читај повеќе

Наја Ривера најверојатно се удавила, потрагата продолжува

Читај повеќе

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе