Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Европската енергетска криза се чини влегува во нова опасна фаза. Доколку се потврдат или засилат сомнежите дека Русија стои зад експлозиите кои предизвикаа истекување гас на двата цевковода Северен поток на дното на Балтичкото Море, безбедносните импликации за континентот би биле далекусежни.

Идејата дека подморската енергетска и комуникациска инфраструктура на ЕУ станала руска цел ќе ги принуди европските војски да се подготват за главно неочекуван нов фронт во украинската војна што би можел да ги доведе во директна конфронтација со руската морнарица, пишува Politico.

ОК долго време изразува стравување дека руските подморници во Атлантикот и другите северни води би можеле да ги нарушат подморските кабли кои се клучни за интернетот. Експлозиите оваа недела прават тие стравови да изгледаат помалку фантастични и ги враќаат сеќавањата на врвот на Студената војна, кога НАТО и советската флота - а особено нивните подморници - играа голема игра мачка и глушец на Балтикот.

Норвешка го зголемува нивото на безбедност, видени мистериозни дронови

Норвешкиот министер за нафта и енергија Терје Асланд изјави за националната телевизија NRK во вторникот вечерта дека „ќе бидат преземени чекори за зголемување на подготвеноста“ околу нафтената и гасната инфраструктура по разговорите меѓу владата, војската, полицијата и операторите.

Истекувањето на гасот од Северен поток доаѓа еден ден откако норвешките власти повикаа на внимателност по забележувањето на неидентификувани беспилотни летала во близина на платформите за нафта и гас. Во јули, британската кралска морнарица издаде невообичаено специфична изјава дека следела руски подморници во близина на брегот на Норвешка.

Истрагите за истекувањето на гасоводот се во тек во Данска и Шведска, земјите чии територии се најблиску до местото на инцидентот. Данскиот премиер Мете Фредериксен ги нарече експлозиите „намерен напад“, но не го идентификуваше виновникот. И шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека „најверојатно станува збор за намерен чин, односно веројатно е чин на саботажа“. Се чини дека другите европски лидери веќе одлучија кого да обвинат.

„Денес се соочивме со чин на саботажа“, изјави во вторникот полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Иако експлицитно не ја именуваше Русија, тој го навести виновникот, додавајќи: „Не ги знаеме сите детали за тоа што се случи, но јасно гледаме дека станува збор за саботажа, поврзана со следниот чекор во ескалацијата на ситуацијата во Украина“.

Украина директно ја обвини Русија

Украина беше помалку воздржана за именување на сторителите. Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател, ги нарече инцидентите „терористички напад планиран од Русија и акт на агресија против (ЕУ)“.

Роберт Хабек, германскиот вицеканцелар и министер за економија, побрза да ја нагласи сериозноста на можните одбранбени мерки потребни.

„Ние, се разбира, во Европа и Германија сме во ситуација кога клучната инфраструктура - и снабдувањето со енергија може да се вброи меѓу нив - се потенцијални цели. Германија е земја која знае како да се брани, а Европа е континент што може да заштити нејзината енергетска инфраструктура“, рече Хабек.

Додека континентот чека одговори, некои веќе размислуваат каква порака сакаше да испрати Русија ако се покаже дека станува збор за намерна саботажа.

Моравјецки и Фредериксен се појавија заедно во Голениов, Полска, на церемонијата на отворање на уште еден гасовод - балтичкиот гасовод од Норвешка до Полска - кој треба да започне со работа во сабота.

Ако Русија стоела зад нападот на Северен поток, тајмингот можеби бил намерен, според Симоне Таљапитра, висок соработник во тинк-тенкот Bruegel специјализиран за енергетска и климатска политика на ЕУ.

„Балтичкиот гасовод беше главната рута за Полска да се диверзифицира од Русија, ова може да биде симболична работа“, рече Моравјецки, сугерирајќи дека Русија може да ја нападне и алтернативната линија за снабдување на Полска.

Големи импликации

Но, клучната импликација за Европа оди подалеку од обичната симболика, додаде Моравјецки.

„Европа треба да разбере дека енергетската инфраструктура носи безбедносни ризици. Ако нешто вакво се случи со нашите гасоводи до Норвешка или Алжир оваа зима, ние сме во голема неволја. Мораме да ги зголемиме нашите безбедносни активности на критичната енергетска инфраструктура бидејќи непријателските фактори би можеле да ги повторат таквите акции“, рече Таљапитра.

И додека дипломатите на ЕУ се очекува да разговараат за инцидентите во Брисел денеска, властите во Данска и Шведска брзаат да утврдат што точно се случило. Клучното прашање е зошто Русите би ги саботирале сопствените гасоводи, виталните артерии кои до неодамна пумпаа профитабилен извоз на гас во Европа.

Меѓутоа, бидејќи Северен поток 2 сè уште не е оперативен и Русија го затвори Северен поток 1 во септември, вистинските импликации од овие инциденти за испораката на гас во Европа - и финансиските трошоци за Гаспром и Русија - се практично нула.

Актот на саботажа, исто така, би се вклопил во репертоарот на тајни агресии на Кремљ, дизајнирани да заплашат и размрдаат, како што е труењето во 2018 година во Солсбери, Велика Британија, бомбардирањето на чешки складиште за оружје во 2014 година и серија експлозии во магацини за оружје во Бугарија. неодамна во јули годинава.

Самиот Кремљ го нарече „загрижувачко“ истекувањето на гас во Балтичкото Море. Портпаролот Дмитриј Песков го изјави следново: „Во моментов не можеме да исклучиме никаква можност. Очигледно е дека има некаква штета на цевката. Во очекување на резултатите од истрагата, невозможно е да се исклучи каква било опција“.

Повеќе протекувања

Две протекувања се случиле во близина на двојниот гасовод Северен поток 1, североисточно од данскиот остров Борнхолм, а едно истекување било забележано во близина на гасоводот Северен поток 2 во близина на југоисточниот брег на островот, соопштија во вторникот данските поморски власти.

Портпаролот на данската одбранбена команда рече дека две од истекувањата се случиле во област на морето што е дел од данската ексклузивна економска зона (ЕЕЗ) (но не во крајбрежните територијални води) и едно во шведската ЕЕЗ.

Националната сеизмичка мрежа на Шведска откри две одделни експлозии во областа во понеделникот, едната во 2:03 часот, а другата во 19:04 часот, објави националната телевизија SVT. Геолошкиот институт на Данска и Гренланд соопшти дека регистрирал два „земјотреси“ што одговараат на појавата на истекување на гас.

Сеизмографските сигнали на двата настана не наликуваат на сигналите за земјотрес. Тие наликуваат на сигналите кои обично се снимаат од експлозии, објави организацијата.

Воспоставена е забранета зона од пет наутички милји околу сите три места, кои се на длабочина од 60 до 70 метри, објавија балтичките поморски агенции. Данската војска објави фотографии од облаци од меурчиња со гас кои се појавуваат на површината на морето.

Шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист во вторникот изјави за националното радио дека неговата влада сега „интензивно се фокусира на собирање информации“.

„Самиот факт дека има такво истекување е сериозен. Бидејќи постојат различни видови сценарија, мораме да го разгледаме ова внимателно и сериозно“, рече Хултквист.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе