Денеска е првиот ден од пролетта

Пролетта за 2020 година официјално дојде во Македонија и воедно во северната хемисфера.

Утринава во 4 часот, 49 минути и 37 секунди се случи пролетната рамноденица со што официјално започна пролетта, ставајќи крај на зимата. Доаѓањето на пролетта секоја година варира помеѓу 19 и 21 март.

Овогодинешното доаѓање на пролетта е најрано во последните 124 години. Во Северна Америка пристигна уште на 19 март, на пример во Лос Анџелес во 20.49 часот.

Пролетта ќе трае до 20 јуни кога во 22.44 часот ќе настане летниот сонцестој и ќе означи почеток на летото. Вкупно 92 дена, 16 часа и 54 минути ќе трае пролетта.

Поради пандемијата со коронавирусот откажани се традиционалните прослави во Стоунхенџ (Англија) и Чичен Ица (Мексико).

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Култура

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Read more

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Read more

600 илјади нови книги фаќаат прашина во националните подруми

Read more

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Read more
 

Вести

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Читај повеќе

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Читај повеќе

Пендаровски не бара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, Мицкоски бара правда за осудените од 27 Април

Читај повеќе

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Читај повеќе