Денеска импровизирани театарски игри во склоп на #КултураВоВремеНаКорона

Комичарите од Импров Група денеска со своите импровизирани досетки ќе ја збогатат програмата на Град Скопје со која на граѓаните во полициски час им се нуди занимација.

Импровизацијата е создавање нешто спонтано или создавање од нешто што е достапно во околината. Заснован на игри за импровизација, адаптирани да се играаат пред публика, Импров Настап е комична, непосредна, но комплексно структуирана театарска претстава, обврзана да критикува, демистифицира и образува, оградувајќи се од вулгарност и прост подбив.

Настапот на Импров Група е со почеток од 19 часот. Потоа од 20 часот следува едночасовен концерт на музичката група DAY OFF - The Next Generation на улицата „Шидска“ во населбата Ѓорче Петров. Денешната програма ќе заврши со изведба на претставата „Дневникот на лудиот“ од страна на актерот Бобан Алекоски со почеток во 21 часот.

Двата настапа ќе бидат прикажани на Facebook страницата на Град Скопје, како и нивниот Youtube канал.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Култура

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Read more

Вести

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе