Денеска покрај Земјата ќе помине голем астероид

Астероидот наречен 2023 JK се очекува утре да прелета покрај Земјата, промашувајќи ја нашата планета за нешто повеќе од 1,6 милиони километри.

Според американската вселенска агенција НАСА, 2023 JK е со големина колку комерцијален патнички авион. Астероидот JD4 - кој е приближно со иста големина како 2023 JK - исто така ќе помине утре и ќе ја промаши Земјата за речиси двојно поголема оддалеченост.

Уште три астероиди ќе поминат недалеку од Земјата: Blue Marble со големина на автобус, 2023 JL2 со големина на авион и HG11 - со дијаметар од само седум метри - кој ќе се приближи на 4,5 милиони километри.

Преминот на JK 2023 можеби е многу опасен во споредба со другите летечки карпи, но човештвото сепак не треба да ги менува своите планови за викендот. За споредба, Месечината е оддалечена 380.000 километри од Земјата, а во ретка прилика кога астероиди удриле во нашата планета, обично тоа и не бил некој настан.

„Околу еднаш годишно, астероид со големина на автомобил удира во атмосферата на Земјата, создава импресивна огнена топка и гори пред да стигне до површината“, објави НАСА.

Пред околу 65 милиони години, астероид со големина на планина ги збриша диносаурусите и поголемиот дел од остатокот од животот на Земјата.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе