Денеска Велешки пливачки маратон 2022

На велешкото езеро Младост денеска ќе се одржи 9-тиот Велешки пливачки маратон на 2,5 километри за рекреативци и за професионалци на 2,5, 5 и на 10 километри, што е олимписка дисциплина.

Како новина годинава е трката на 800 метри за деца до 12 години. Еден круг од патеката во езерото ќе биде во должина од 1.250 метри.

Организатор е Општина Велес и Здружението за спорт и рекреација Клуб 28 со повеќе спонзори, а под покровителство на Пливачката федерација на Македонија.

За безбедноста на учесниците ќе се грижат 20 спасители на вода од Општинскиот Црвен крст, како и 30 кајакари од велешките кајак клубови.

Досега се пријавиле 40-ина учесници од пливачките клубови во земјава и рекреативци, како и пливачи од Бугарија и Косово, информира меѓу другото Или Попов од организациониот одбор.

Меѓу познатите македонски маратонци и годинава учество ќе земат најдобрите македонски маратонци Евгениј Поп Ацев и Александар Илиевски.

Регуларноста на пливачкиот маратон ќе ја следи и бодува Зоран Величковски, судија на ПФМ.

Инаку, оваа е последна четврта трка за бодување од македонскиот Куп во далечинско пливање.

Организаторот најави дека догодина 10-тиот јубилеен Велешки пливачки маратон 2023 година ќе биде дел од Европскиот куп во далечинско пливање, за што постапката била веќе започната.

Во својство на домаќин градоначалникот Марко Колев потенцира дека освен комуналната инфраструктура, главни приоритети во неговата работа му се развој на културата и спортот и ги повика сите заинтересирани в недела претпладне да ги проследат трките во пливање.

Инаку, Општина Велес за оваа спортска манифестација издвои 200 илјади денари од општинскиот буџет. Паричните награди за најдобрите учесници во сите дисциплина за мажи, жени и деца како и во изминатите години ќе ги обезбеди Вулканизер Дине како спонзор кој секоја година го подржува маратонот, а и самиот со своите синови е еден од највозрасните учесници рекреативци на пливачкиот маратон.

Учесниците, како и во изминатите години преку клубовите, додека рекреативците учесници сами треба да си обезбедат медицинска белешка од спортска медицина за нивната здравствена состојба. Воедно, учесниците според правилата, од лекарска екипа ќе бидат проверени и непосредно пред натпреварот, најавија организаторите.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Останати спортови

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе