КАДЕТСКО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО СКОПЈЕ 2019

Денеска во Скопје почнува Мундијалот за ракометари до 19 години

Македонија првиот натпревар го игра вечерва од 19.00 часот против Аргентина, а скопјани ќе можат да уживаат во мајсториите на најдобрите млади ракометари сè до 18-ти август.

РКФ е домаќин на светскиот собир на најдобрите ракометни репрезентации за играчи до 19 години кој ќе се игра во Скопје во „Борис Трајковски“ и во „Јане Сандански“.

Нашите млади надежи се во група со Данска, која на Европското првенство за играчи до 18 години беше трета, азискиот шампион Бахреин, Јапонија, јужноамериканскиот вицешампион Аргентина и Нигерија која во Африка беше трета. Сите натпревари од нашата група ќе се играат во салата „Борис Трајковски“.

Група А („Јане Сандански“)
Хрватска
Шпанија
Словенија
Норвешка
Чиле
Саудиска Арабија

денес играат:
10.30 Хрватска - Норвешка
12.30 Шпанија - Саудиска Арабија
14.30 Словенија - Чиле

Група Б („Јане Сандански“)
Шведска
Франција
Унгарија
Египет
Тајван
Канада

денес играат:
16.30 Шведска - Египет
18.30 Франција - Канада
20.30 Унгарија - Тајван

Група Ц („Борис Трајковски“)
Данска
Бахреин
Македонија
Јапонија
Аргентина
Нигерија

денес играат:
16.30 Данска - Јапонија
18.30 Бахреин - Нигерија
20.30 Македонија - Аргентина

Група Д („Борис Трајковски“)
Исланд
Германија
Србија
Тунис
Бразил
Португалија

денес играат:
10.30 Исланд - Тунис
12.30 Германија - Португалија
14.30 Србија - Бразил

Првопласираните четири репрезентации од секоја група продолжуваат во осминафиналето. Финалето е закажано за 18-ти август во 18.00 часот во „Борис Трајковски“. Бранител на тронот е Франција.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Ракомет

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Read more

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Read more

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Read more

Вардар ќе биде носител во жрепката во ЛШ

Read more

Спорт

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе