КАДЕТСКО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО СКОПЈЕ 2019

Денеска во Скопје почнува Мундијалот за ракометари до 19 години

Македонија првиот натпревар го игра вечерва од 19.00 часот против Аргентина, а скопјани ќе можат да уживаат во мајсториите на најдобрите млади ракометари сè до 18-ти август.

РКФ е домаќин на светскиот собир на најдобрите ракометни репрезентации за играчи до 19 години кој ќе се игра во Скопје во „Борис Трајковски“ и во „Јане Сандански“.

Нашите млади надежи се во група со Данска, која на Европското првенство за играчи до 18 години беше трета, азискиот шампион Бахреин, Јапонија, јужноамериканскиот вицешампион Аргентина и Нигерија која во Африка беше трета. Сите натпревари од нашата група ќе се играат во салата „Борис Трајковски“.

Група А („Јане Сандански“)
Хрватска
Шпанија
Словенија
Норвешка
Чиле
Саудиска Арабија

денес играат:
10.30 Хрватска - Норвешка
12.30 Шпанија - Саудиска Арабија
14.30 Словенија - Чиле

Група Б („Јане Сандански“)
Шведска
Франција
Унгарија
Египет
Тајван
Канада

денес играат:
16.30 Шведска - Египет
18.30 Франција - Канада
20.30 Унгарија - Тајван

Група Ц („Борис Трајковски“)
Данска
Бахреин
Македонија
Јапонија
Аргентина
Нигерија

денес играат:
16.30 Данска - Јапонија
18.30 Бахреин - Нигерија
20.30 Македонија - Аргентина

Група Д („Борис Трајковски“)
Исланд
Германија
Србија
Тунис
Бразил
Португалија

денес играат:
10.30 Исланд - Тунис
12.30 Германија - Португалија
14.30 Србија - Бразил

Првопласираните четири репрезентации од секоја група продолжуваат во осминафиналето. Финалето е закажано за 18-ти август во 18.00 часот во „Борис Трајковски“. Бранител на тронот е Франција.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Ракомет

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Read more

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе