Денис Родман оди во Русија: Ќе се обидам да ја ослободам Бритни Грајнер

Поранешниот НБА кошаркар Денис Родман планира да отпатува во Русија за да бара ослободување на една од најдобрите кошаркари во светот, Бритни Грajнер, која на почетокот на месецов беше осудена на 9 години затвор поради поседување дрога.

„Добив дозвола да одам во Русија за да ѝ помогнам на таа девојка. Ќе се обидам да одам оваа недела“, изјави Родман за NBC News.

Американците потсетуваат дека ако Родман навистина замине во Русија, нема да биде првпат да иницира неформални дипломатски чекори со меѓународен лидер кој ги затегнал односите со Соединетите Американски Држави.

Имено, Родман во текот на претходната деценија беше поврзан со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, па неколку пати ја посети оваа изолирана земја.

Тој рече дека рускиот претседател Владимир Путин бил „кул“ по неговото патување во Москва во 2014 година, а сега само рече дека многу добро го познава.

URL

Да потсетиме, Бритни е во притвор во Русија од 17 февруари, бидејќи пред да се качи на летот за Америка била уапсена бидејќи имала недозволена супстанција, односно екстракт од масло од канабис што се користи за електронски цигари.

Тоа не е легално во Русија, а казната за такво дело во Русија е до 10 години затвор.

Remote video URL
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Кошарка

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Read more

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more
 

Спорт

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Читај повеќе

Голем кикс на Бразил на стартот на Копа Америка

Читај повеќе

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Читај повеќе

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе