Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Во најновото видео на YouTube каналот Kurzgesagt –In a  Nutshell во интересно анимирано видео е објаснето како изгледало исчезнувањето на диносаурусите откако на Земјата се случил удар од астероид.

Пред 66 милиони години животот се одвивал нормално на Земјата сè додека еден детаљ не променил сè што било познато дотогаш.

Ударот од астероидот, силен колку 11 земјотреси, бил толку моќен што бил почувствуван на целата планета. Џиновската експлозија создала и разорно цунами. Се создал и топлотен удар којшто имал посебен удар над животните и растенијата, на флората и фауната. Се случиле и масивни пожари кои дополнително влијаеле на живиот свет присутен на континентите.

Но, тоа не е сè, поради недостиг на сончева енергија изумреле доста растенија и форми на живот. Со години Земјата била непријателски настроена кон живиот свет. Ерата на диносаурусите завршила, а преживеале одредени видови.

Без астероидот којзнае како би изгледал денес животот.

реклама

Живот

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Read more

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more
play_arrow

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Read more
play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more
play_arrow

30 интересни факти за „Interstellar“

Read more
play_arrow

Олимпијада во верзија на Реми Галард

Read more
play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more
play_arrow

Што ако би можеле да го посведочите крајот на светот?

Read more