Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Коби Брајант освои сè што можеше да се освои во неговата кариера, постави безброј рекорди и со својата игра стана пример за многумина со кошаркарска топка во рака.

Сè направено од 1996 до 2016 година, ги сведува голите бројки на пет НБА титули, две MVP титули во НБА финале, една за MVP во основниот дел од сезоната, четири такви титули на Ол-Стар натпревари, на кои учествувал 18 пати, два титули најдобар стрелец во лигата и многу повеќе.

Она што овие бројки нема да го откријат е цела низа спектакуларни потези што ќе останат запаметени. Поени во последната секунда, тројки за победа, забивања на најдобрите одбранбени играчи во лигата, но и потегот со кој докажа дека не знае за страв.

Тој потег на Мет Барнс се случи за време на натпреварот помеѓу Лос Анџелес Лејкерс и Орландо Меџик, кој беше полн со конфликти меѓу нив двајцата. Барнс направи движење небаре ќе го удри Коби со топката по главата, веројатно очекувајќи реакција од еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.

Реакција немаше. Коби продолжи да ја префрла тежината од едната на другата нога, мирно џвакајќи мастика, без „мува да го полази“, без најмала индикација за страв.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Кошарка

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Read more

Торонто казнет со 25 илјади долари поради одморање на здрави играчи

Read more

Кари го доби шутерскиот дуел со Тејтум, но не и победата

Read more

Јокиќ е незапирлив МВП

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе