Денови на канадска литература во ДПМ

Книги од канадски автори, преведени на македонски и на албански од англиски и од француски јазик од повеќе наши издавачки куќи, се претставени во Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) во рамки на Деновите на канадската литература, кои до 15 февруари ги организира издавачката куќа Феникс во соработка со Амбасадата на Канада.

Над десет македонски издавачки куќи во континуитет преведуваат дела од канадски автори. Најчесто преводите на книгите се финансирани преку европски проекти, мрежата Традуки или преку годишната програма за издавачка дејност.

Меѓу авторите преведени кај нас се Робин Шарма, Лонард Коен, Менли Палмер Хол, Чарлс Тејлор, Ричард Вагамис, Доминик Фортје..., а Маргарет Атвуд, која во 2016 го доби Златниот венец на Струшките вечери на поезијата, е меѓу најпреведуваните.

На Деновите на канадска литература се претставени и преводи од двајца канадски автори добитници на Нобеловата награда за литература - Сол Белоу (1976) и Алис Манро (2023).

Порака и покана да се читаат насловите од канадската книжевност упати Стефан Дион, специјален претставник на канадскиот премиер за Европа и амбасадор на Канада во Франција и Монако.  

– Овде имате нобеловци, поезија, прекрасни приказни во кои ќе уживате, книги од одлични канадски автори/раскажувачи, рече Дион.

Марина Мијаковска, секретар за меѓународна соработка во ДПМ, соопшти дека околу 70 канадски автори се преведени на македонски јазик, што, рече, е импозантен број.

Но, смета дека и канадските читатели треба да се запознаат со македонски автори затоа што освен песни од поети од земјава објавени во книжевни списанија, нема преводи на книги од македонски јазик во таа земја.

Мијаковска посочи дека е преведен само романот „Едно лето од љубов и пепел“ на Алина Апостолска која живее во Канада и дека книгите на иселениците во Канада најчесто самостојно ги издаваат македонските здруженија.

Во рамките на Деновите на канадската литература во наредната седмица ќе бидат одржани промоции, мини саем на книги и креативни работилници за деца и млади.

Тагови
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Култура

Градската библиотека во Скопје ќе ја промовира „Антологија на иднината“

Read more

Националниот џез оркестар со три концерти во Хрватска заедно со Рамбо Амадеус

Read more

Објавена програмата за десеттото издание на Скопје Синема Сити

Read more

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Читај повеќе

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе

Градската библиотека во Скопје ќе ја промовира „Антологија на иднината“

Читај повеќе

Цените на нафтата над 85 долари

Читај повеќе