НБА 2022/2023

Денвер продолжи да губи, Јокиќ исмеан поради очајно билдање статистика

Кошаркарите на Денвер Нагетс продолжија со серијата порази, па ноќеска го претрпеа четвртиот последователен пораз и тоа од Торонто Репторс.

Денвер беше поразен во Канада со 125:110 и покрај уште една одлична партија на Никола Јокиќ.

Јокиќ натпреварот го заврши со 28 поени (10/13 од поле), 8 скока и 7 асистенции, но стана и предмет на потсмев поради обидот да ја „напумпа“ статистиката.

Имено, кон крајот на натпреварот, кога веќе беше јасно дека Денвер ќе забележи нов пораз, Јокиќ на секој начин се обидуваше да оствари трипл-дабл учинок, а при една акција имаше чист пат до кошот, но реши да се обиде да му асистира на соиграч.

Не требаше многу време за да почнат да кружат снимки од неговото неуспешно додавање на социјалните мрежи, а многумина отидоа дотаму што ја доведуваат во прашање неговата трка за МВП.

URL

Да потсетиме, Јокиќ е двапати последователен МВП на лигата, а во последниот месец во НБА влезе како лидер во трката со Јанис Адетокунбо и Жоел Ембиид.

Заедно со Јокиќ, кај Денвер единствен расположен за игра беше Мајкл Портер со 23 поени, додека на другата страна маестрален беше Фред ВанВлит кој натпреварот го заврши со 36 поени.

Remote video URL
Резултати:

Шарлот Хорнетс - Кливленд Кавалирс 104:120
Вашингтон Визардс - Детроит Пистонс 117:97
Торонто Репторс - Денвер Нагетс 125:110
Њу Орлеанс Пеликанс - Лос Анџелес Лејкерс 108:123
Оклахома Сити Тандер - Бруклин Нетс 121:107
Сан Антонио Спарс - Орландо Меџик 132:114
Феникс Санс - Милвоки Бакс 104:116
Портланд Треил Блејзерс - Њујорк Никс 107:123

Табела:

реклама

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе