Дензел Вашингтон ќе го игра Ханибал во историски филм на Netflix

Двојниот оскаровец Дензел Вашингтон повторно се здружува со Антоан Фуква, со кого работеше на Training Day и The Equalizer.

Овојпат, талентираното дуо ќе работи на сè уште ненасловен историски еп на Netflix, во кој Вашингтон ќе го глуми војсководецот Ханибал, пренесува Variety.

Сценариото за овој амбициозен проект го напиша Џон Логан, кој зад себе има три номинации за Оскар за неговата работа на филмовите Aviator, Gladiator и Hugo.

Филмот ќе го следи животот на картагинскиот генерал Ханибал, кој според многумина е еден од најголемите воени стратези на сите времиња. Главниот фокус на филмот ќе бидат неговите значајни битки за време на Втората пунска војна против Римската Република, кога Ханибал маршираше во Италија на грбот на воени слонови.

Под водство на Ханибал, Картагина извојувала неколку победи против Рим и контролирала голем дел од јужна Италија цели 15 години, додека Ханибал конечно не бил поразен во битката кај Зама во 202 година п.н.е.

Освен што глуми во филмот, Вашингтон ќе биде и продуцент, заедно со Ерик Олсен, Адам Голдворм и Фуква.

Фуква и Вашингтон неодамна работеа на третиот дел од The ​​Righteous, кој излезе оваа година, а познатиот актер моментално работи на Gladiator 2, кој е во режија на Ридли Скот.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Филм & ТВ

Психолошкиот трилер со Џулија Робертс и Итан Хок пристигна на Netflix

Read more

Дали ќе добиеме филм и за Кен?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Психолошкиот трилер со Џулија Робертс и Итан Хок пристигна на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали ќе добиеме филм и за Кен?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Читај повеќе
  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе