Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Л.А. Лејкерс не успеаја да се договорат за услугите на бекот на Детроит Пистонс Дерик Роуз на почетокот на годината, но според извор на НБА, во моментов има отворена врата за можен договор меѓу двата тима.

Генералниот директор на тим од Источна конференција, кој сакаше да остане анонимен, ја сподели ситуацијата со можното преминување на Роуз во Лос Анџелес.

– Двете страни не сакаа да склучат зделка во јануари. Не мислам дека Лејкерси сакаа да направат сериозен потег затоа што сметаа дека ќе најдат подобра понуда преку пазарот на слободни агенти. Од друга страна, Дерик не сакаше да се раздели со Пистонс бидејќи таму беше среќен. За Лејкерс, Роуз беше споредна опција – тие би биле вклучени во потенцијален договор само доколку Клиперс, Бакс или Нагетс исто така направат чекор кон него. Имаше интерес, но тој не беше сериозен. Сега сè е поинаку – обете страни се во можност да склучат зделка, рече генералниот директор за Heavy.com.

Роуз, кој наполни 32 години на 4 октомври, навистина нема што повеќе да даде на организација како Детроит, која треба да влезе во режим на обновување.

Минатата сезона, најмладиот освојувач на наградата МВП ја потврди својата добра игра и беше еден од лидерите на Пистонс со просек од 18,1 поен, 2,4 скока и 5,6 асистенции. Сепак, неговиот тим разочара и освои само 20 победи од 66 натпревари, а во средината на сезоната се раздели со двајцата свои најважни играчи – Реџи Џексон и Андре Драмонд.

Актуелниот договор на Роуз завршува на крајот на следната сезона, а бекот доби 7,6 милиони долари за кампањата, која започнува на почетокот на новата година. Доколку Ражон Рондо реши да не ја продолжи кариерата под водство на Френк Вогел, најверојатно повторно ќе ги видиме Дерик Роуз и Леброн Џејмс во ист тим. Двајцата играа заедно кратко во Кливленд во текот на сезоната 2017/18, но за време на трансфер пазарот во февруари, Роуз беше испратен во Џез.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов ЛШ рекорд: Дава гол 16 сезони по ред

Читај повеќе

Имобиле: Јас сум најлошото засилување за Борусија? Понекогаш на играчите им треба време

Читај повеќе

Солскјер: МекТоминeј играше со едно око

Читај повеќе
  • play_arrow

Јунајтед го изненади ПСЖ, Борусија не го запре Имобиле

Читај повеќе

Коронавирус и во Баерн Минхен

Читај повеќе