Десерт на денот: Чајни колачиња со ореви и рум

Рецепт за вкусни домашни колачиња кои совршено одат со чај или млеко.

Потребни состојки:

350 г брашно

1 мускатно оревче

2-3 лажици мед

1 лажичка цимет

100 г ореви

2 лажици рум

2 јајца

200 г шеќер

150 г путер

Половина ќесичка прашок за печиво

За премачкување

1 белка

Начин на подготовка:

Во прашокот за печиво додајте брашно, па додајте го и путерот и соединете. Додајте шеќер, јајца, рум, мелени ореви, цимет, мед, рендано мускатно оревче и промешајте, па обликувајте тесто.

Тестото мора да отстои на ладно место најмалку 1 час, а потоа обликувајте поголеми кругови на кои ќе додадете орев.

Ставете ги на хартија за печење, премачкајте со белка и украсете по желба.

Печете на 220 степени околу 15 минути.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Read more

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Read more

Пилешко во сос од домати - како пица

Read more

Направете ручек со само три состојки

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе