Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Десерт кој се подготвува брзо и лесно. Пробајте го рецептот на Мартина Трајаноска за чизкејк со јагоди.

Потребни состојки:

300 гр мелени бисквити

180-200 мл сок од портокал

400 мл хопла

400 гр кисела павлака

200 гр шеќер во прав

10 гр желатин

300 гр овошје

10 гр желатин

3-4 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Кора: Во мелените бисквити постепено додавајте го сокот и добро натапкајте кора на намрсен калап за торта.
Фил: Изматете ја хоплата со шеќерот, па додадете ја и павлаката (павлаката го заменува сирењето). Желатинот прелијте го со вода да отстои околу 10 минути па растопете го на тивок оган и најпрво измешајте го со дел од филот, па потоа со целиот фил. Прелијте го филот врз кората и оставете во фрижидер.
Овошен слој: Изблендирајте го овошјето( во сецко или блендер) или ставете го сечкано, па ставете го на оган со шеќерот да проврие неколку минути. Тргнете го од оган и додадете му го претходно потопениот желатин со вода. Со помош на лажица полека прелијте го овошјето врз филот.
Оставете неколку часа во фрижидер па пред да го извадите обрачот со нож поминете по краевите да се одлепи од калапот, па послужете.

URL
View this post on Instagram

Чизкејк со јагоди🍓 Лесно благце како за јадење така и за правење, готово за не повеќе од 15 минути. Без печење, со состојки лесно достапни за секого, омилено на многумина. Кора: Во мелените бисквити постепено додавајте го сокот и добро натапкајте кора на намрсен калап за торта. Фил: Изматете ја хоплата со шеќерот, па додадете ја и павлаката (павлаката го заменува сирењето). Желатинот прелијте го со вода да отстои 10тина минути па растопете го на тивок оган и најпрво измешајте го со дел од филот, па потоа со целиот фил. Прелијте го филот врз кората и оставете во фрижидер. Овошен слој: Изблендирајте го овошјето( во сецко или блендер) или ставете го сецкано, па ставете го на оган со шеќерот да проврие неколку минути. Тргнете го од оган и додадете му го претходно потопениот желатин со вода. Со помош на лажица полека прелијте го овошјето врз филот. Оставете неколку часа во фрижидер па пред да го извадите обрачот со нож поминете по краевите да се одлепи од калапот, па послужете. Јас користев калап за торти со обрач што се вади бр.28, а со јаготки ми е омилена комбинација. Со кое овошје ви е омилен чизкејкот вам☺️? • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Рецепти

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Read more

Најдобриот рецепт за кифлички со џем и пудинг од ванила

Read more

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Read more

Магазин

  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Читај повеќе

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе