Вкусен, пенлив и неодолив

Десерт на денот: Чизкејк со прелив од шумско овошје

Се подготвува лесно, а може да го послужите во чашка или да го направите како колач. Чизкејкот е еден од најпопуларните десерти, а сигурно е дека ќе уживате во него.

Состојки:

200 гр. мелени бисквити

200 гр. шеќер во прав

20 гр. путер

100 мл. сок од портокал

400 гр. слатка павлака

400 гр. кисела павлака

15 гр. желатин

250 гр. смрзнато шумско овошје

100 гр. шеќер

30 гр. густин

Начин на подготовка:

Бисквитите, 50 гр. од шеќер, путерот и сокот од портокал измешајте ги, а потоа распоредете ја смесата во калап за печење.

Желатинот потопете го во ладна вода, а слатката и киселата павлака и 150 гр. шеќер во прав изматете со миксер и направете пенлива крема.

Додајте го стопениот желатин, измешајте добро и прелијте ја преку кората. Оставете во фрижидер за да се излади.

Сварете го шеќерот со овошјето, а густинот разматете го во малку вода. Кога ќе зовријат, додајте го густинот со неприкинато мешање и варете уште пет минути.  Изладете го готовиот прелив и прелијте го преку чизкејкот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Турци избегале од хотел-карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Магазин

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе