Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Не постои некој кој не обожава мафини. Затоа, пробајте го овој вкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

3 јајца

150 гр чоколадо

125 гр путер

100 гр шеќер

150 гр брашно

15 гр какао

5 гр печиво

100 мл млеко

50-60 гр еурокрем

Начин на подготовка:

На пареа растопете чоколадо(100гр) со путер и млеко. Во еден сад измешајте ги јајцата со шеќерот, а во друг сувите состојки. Сите 3 смеси соединете ги заедно и додадете 50 гр сечкано чоколадо на коцки. Наполнете од смесата 1/3 од хартиените корпици за мафини поставени во плех за мафини. Додадете по 1/2 лажичка еурокрем или крем по желба, па дополнете ги корпиците до 2/3. Печете ги на 150-170 степени околу 10-15 минути. 

URL
View this post on Instagram

Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо🧁🍫 Најмеките, сочни, вкусни и нај чоколадни мафини кои ќе ги пробате. Тешко кој би можел да помине само со една, затоа што не може да им се одолее. Chocolate lovers this is perfect for you😋 На пареа истопете ги чоколадото(100гр) со путерот и млекото. Во еден сад измешајте ги јајцата со шеќерот, а во друг сувите состојки. Сите 3 смеси соединете ги заедно и додадете 50 гр сецкано чоколадо на коцки. Наполнете од смесата 1/3 од хартиените корпици за мафини поставени во плех за мафини. Додадете по 1/2 лажичка еурокрем или крем по желба, па дополнете ги корпиците до 2/3. Печете ги во загреана рерна на 150-170 С околу 10-15 минути. Периодов ми е расипана рерната па немам ориентација што и како пече🤣🙈 Откако ќе се испечат јас сакам да додадам парчиња чоколадо одозгора и тоа е тоа. Целосно уживање, преубав и пребрз рецепт! • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Рецепти

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Read more

Најдобриот рецепт за кифлички со џем и пудинг од ванила

Read more

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Read more

Магазин

  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Читај повеќе