Десерт на денот: Чоколадни палачинки

Одличен рецепт за вкусни чоколадни палачинки.

Потребни состојки:

300 мл вода/млеко

500 г брашно

50 мл масло

1-2 јајца(може и без нив)

2 лажици какао

2 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Сите состојки измешајте ги заедно и печете ги палачинките по 1-2 минути на двете страни (по потреба додадете млеко или брашно зависно од густината). Тавата може сосем малку да ја намрсите. Може да ги направите и целосно веган/посни. Додатоци ставете си по избор, може да изберете еурокрем, шлаг и домашен џем од јагоди.

 

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more

Рецепт на денот: Полнет печен компир со сирење

Read more

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Read more

Ручек за 30 минути: Пилешко во бешамел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе