Десерт на денот: Домашен колач со вишни

Направете го уште денес.

Вкусен десерт кој ќе ве потсети на детството.

Состојки:

200 гр. брашно

200 гр. шеќер

150 мл млеко

150 мл масло

4 јајца

Смрзнати вишни, околу 400 гр.

Кесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Одмрзнете ги вишните и оставете ги да се исцедат. Во чинија измешајте брашно, шеќер и ванилин шеќер, потоа додадете масло, млеко, јајца и изматете со миксер додека да добиете изедначена смеса. Сипете половина во тава и печете на 200 степени 5 до 10 минути. Потоа извадете и додајте ги исцедените вишни и остатокот од тестото, порамнете и вратете во рерна. Колачот е готов кога чепкалката ќе излезе сува. Пред служење наросете со шеќер во прав.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Рецепти

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Instagram кралица: Овошна пица

Read more

Како да испечете пиле како професионалец?

Read more

Предлог за ручек: Полнет печен компир

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе