Десерт на денот: Домашни еклери

Пробајте го рецептот на Мартина Трајаноска за домашни еклери.

Потребни состојки:

Тесто

120 мл масло

220 мл вода

150-170 г брашно

4 јајца

Фил

3 пудинзи

1-2 пакувања шлаг крем

Начин на подготовка:

Најпрво сварете 3 пудинзи во 700 мл млеко и шеќер околу 100-150 г. Откако ќе се излади додадете 1-2 ќесички изматен шлаг крем.
За тестото зовријте ги водата и маслото, па додадете го брашното и постојано мешајте со дрвена лажица или шпатула. Оставете го тестото целосно да се излади, па постепено матете со миксер и додавајте едно по едно јајце. Треба да добиете густа смеса. Смесата префрлете ја во шприц или кеса за замрзнувач. Засечете на крајот и ставајте од смесата во форми по желба на плех со хартија за печење. Печете ги на 180-200 С околу 20-25 мин без отварање на рерната. Кога ќе се изладат наполнете ги со филот и по желба ставете им чоколадо од горе.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Read more

Протеинска бомба: Како да зготвите црн грав?

Read more

Рецепт за вкусни домашни бургери

Read more

Мезе на денот: Похувани печурки

Read more
 

Магазин

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе