Десерт на денот: Јапонски палачинки

Јапонците имаат свој начин на подготовка на палачинки, а еве како може да ги подготвите дома. Треба да бидат воздушни и меки, затоа е најдобро да ги јадете дури се топли.

Состојки:

Шолја и пол брашно

Три лажици шеќер

Две лажици прашок за пециво

Пола лажица сол

1 ¼ шолја млеко

60 гр. путер

Пола лажичка екстракт од ванила

Една жолтка

3 белки

¼ лажица вински оцет

Мед или јаворов сируп

Начин на подготовка:

Промешајте брашно, шеќер, прашок за пециво и сол.

Во друг сад промешајте млеко, путер, екстракт од ванила и жолтка, па добро изматете.

Со миксер изматете ги белките со винскиот оцет додека да добиете пенлива смеса.

Потоа, во сад со сувите состојки додајте ја смесата со млеко и добро измешајте. Во тоа додајте третина од изматените белки, па полека измешајте и додајте го остатокот од белките. Промешајте повторно со лесни движења.

Намачкајте го калапот со облик на прстен со масло од внатрешната страна, премачкајте го тавчето и загрејте го на средна температура.

Ставете го калапот во тавчето и додајте ја смесата за палачинки до половина.

Поклопете го тавчето и оставете на огин додека палачинката стаса до горе, околу 5 минути. 

Потоа, свртете ја палачинката на друга страна заедно со калапот и пржете ја уште пет минути додека да добие златеста боја.

Префрлете ја на чинија. Истото направете го со преостаната смеса и прелијте ги палачинките со мед или јаворов сируп и јадете ги топли.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Рецепти

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе