Рецепти

Десерт на денот: Колач со ананас и ореви

25. февруари 2020 - 18:02 | М.С.

Вкусен колач кој се подготвува едноставно и многу лесно.

Состојки:

Две шолји брашно

Две шолји шеќер

Две јајца

1 шолја сецкани ореви

Две лажици сода бикарбона

Половина лажица сол

Лажичка екстракт од ванила

Половина килограм сецкан ананас

За фил

220 гр. крем сирење

115 гр. путер

3 ¾ шолји шеќер во прав

Лажичка екстракт од ванила

Половина шолја сецкани ореви

Начин на подготовка:

Во голем сад измешајте ги сите состојки за колачот и мешајте додека смесата да се соедини, па ставете ја во подготвената тава. Печете околу 35 минути во загреана рерна на 180 степени. Оставете да се излади.

Во меѓувреме, во помал сад измешајте крем сирење, путер, шеќер во прав и екстракт од ванила, па измешајте за да се соедини смесата. Премачкајте преку колачот и наросете со сецкани ореви.

Коментирај