Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Овој колач е вистинско уживање за љубителите на кокос, сочен е и мек и брзо се подготвува.

Потребни состојки за тестото:

-3 јајца

-1 чаша кафеав шеќер

-1 кесичка ванилин шеќер

-1 чаша масло

-1 чаша млеко

-2 чаши брашно

-1 кесичка прашок за пециво

Глазура:

-80 г путер

-200 г бело чоколадо

-300 мл млеко

Декорација:

-150 г кокос

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата, шеќерот и ванилин шеќерот. Додадете масло, млеко и брашно измешано со прашок за пециво.

Плехот за печење обложете го со хартија за печење, па излејте ја смесата за тесто. Печете на 200 степени околу 15 минути.

Кога колачот ќе се олади исечете го на коцки.

За глазурата е потребно на умерена температура да ги стопите чоколадото, путерот и млекото. Мешајте додека состојките не се соединат.

Коцките од сите страни потопете ги во глазурата, па во кокосот.  Moже да додадете и рендано бело чоколадо. Служете ги коцките претходно оладени во фрижидер.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе