Десерт на денот: Колач со чоколадна глазура

Овој рецепт за колач е многу едноставен и лесен за подготовка дури и за оние кои не се многу вешти во кујната.

Потребни состојки:

-1 чаша брашно

-3 јајца

- ½ чаша шеќер

- ½ чаша какао

-1 чаша кисела павлака

- ½ чаша масло

- ½ вреќичка пециво

-1 ванилин шеќер

-100 г чоколадо

-50 г мелени печени бадеми за декорација (по желба)

Подготовка:

Во сад измешајте ги сите суви состојки. Во друг сад ставете ги јајцата, маслото и киселата павлака, па измешајте со миксер додека состојките не се соединат.

Потоа додадете ги сувите состојки и мешајте полека со миксерот.

Калапот за печење намачкајте го со путер или масло и посипете брашно, па ставете ја смесата. Печете го колачот 35 минути во загреана рерна на 180 степени.

Кога колачот ќе се испече и олади, прелијте го со стопеното чоколадо. Кога чоколадото ќе се стегне, може да го декорирате со мелени бадеми или по ваш избор.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more

Идеја за појадок: Мафини со јајца и сланина

Read more

Предлог за ручек: Пилешко во соја сос и мед

Read more

Здраво и вкусно: Палачинки без јајца и млеко

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе